Посета ученика Дому Војске Србије

Ученици осмог разреда наше школе, чланови историјске секције су дана 20. септембра 2018. године посетили изложбу „НОБ у делима ликовних уметника Југославије“, уприличену у Великој галерији Дома Војске Србије. Ученике је дочекао Зденко Дупланчић, као и кустос Дома Војске Србије. Овај догађај је потпомогла и узела активног учешћа у њему и Олга Трифуновић. Изложба је истакла нашу историјску традицију и заокружила циклус уметничког погледа на једну историјску целовитост везану за Други светски рат, а преточену у уметност југословенског карактера. Сећање на југословенске уметнике револуције је садржај ликовног карактера, где су ученици били у прилици да на један специфичан начин сагледају југословенску револуцију и да, на основу стечених знања о овом периоду наше историје, доживе и другачији приступ овој тематици. Тако је нпр., слика „Козара“ Бранка Миљуша оставила простора за размишљање, а „Револуција“ Милића од Мачве, употребом већинског црвеног колорита на слици, истакла револуцију кроз њене симболе. Скулптура „Матхаузен“ Нандора Глида је испреплетеним жицама асоцирала на страдања људи у концентрационим логорима.

Да ова изложба има изузетно велику важност за нашу јавност, говори и чињеница, да је о њеном отварању саопштење поднело Министарство одбране Републике Србије. Љубимирка Галин Алексић, предметни наставник историје, сматра да ће присуство наших ученика оваквим и сличним манифестацијама допринети њиховом ширем сагледавању повезаности историје и уметности, као и да ће ученици стећи навику да посећују изложбе и галерије у циљу њиховог даљег образовања и личног напретка у периоду живота у коме се налазе.

Повратак на Почетну